پاک کردن لکه سیمان از کاشی و سرامیک

بعد از اتمام عملیات ساخت و بنایی چه برای رفع نشتی سقف یا بازسازی کامل خانه، ممکن است بر روی سرامیک‌های کف خانه شما بخاطر ریختن مصالح بنایی، لکه‌های سیمان باقی بماند. هر چه لکه‌ها طولانی‌تر بمانند، پاک کردن آن‌ها دشوارتر می‌شود. بنابراین، اگر در خانه خود با مشکل مشابهی روبرو هستید و نمی‌دانید چگونه لکه های سیمان را از روی کاشی پاک کنید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم. در این وبلاگ می‌خواهیم نکات ساده و مفیدی را در رابطه با پاک کردن سیمان از کاشی و سرامیک  به شما ارائه دهیم.

لکه سیمان روی سرامیک

کاشی و سرامیک جنسی مقاوم‌تر از سیمان دارند و می توانند روش های تمیز کردن برای از بین بردن و حذف سیمان را تحمل کنند. برای لایه های نازک یا مقادیر کم سیمان، محصولات معمولی خانگی برای تمیز کردن کاشی یا سرامیک کافی است. با این حال، برای مقادیر سیمان بیشتر، ممکن است اسیدهای قوی‌تری برای انجام این کار مورد نیاز باشد. اگر کاشی لعاب دارد، احتیاط کنید، زیرا حتی اسید ضعیفی مانند سرکه می تواند به لعاب آسیب وارد کند. هنگام انجام مراحل زیر حتما از پوست خود محافظت کنید و از تهویه مناسب استفاده کنید.

آنچه شما نیاز خواهید داشت:

 • سرکه سفید (برای لایه های نازک یا لکه های کوچک)
 • کاردک، تیزبر یا پیچ گوشتی تخت
 • پاک کننده اسید فسفریک (برای لکه های سرسخت و لایه های ضخیم‌تر)
 • برس سیمی یا اسکاچ سیمی یا سنباده ورقه‌ای
 • اسفنج
 • آب
 • صابون یا مواد شوینده
 • سطل
 • دستکش و عینک محافظ
 • مسواک قدیمی

مراحل حذف مقادیر کم یا لایه نازک سیمان:

 1. برای لکه‌های خفیف مانند لکه های کوچک یا لایه نازکی از سیمان، سرکه سفید معمولاً قدرت اسیدی کافی برای شل کردن چسبندگی بین سیمان و کاشی را فراهم می کند.
 2. از یک اسفنج یا پارچه استفاده کنید و به اندازه کافی سرکه روی آن ناحیه ریخته تا کاملا آن را بپوشاند.
 3. حداقل یک یا دو ساعت اجازه دهید سرکه روی سیمان بماند.
 4. اگر هوا گرم است و سرکه در حال تبخیر است، ناحیه را مرطوب کنید.
 5. بعد از اینکه سیمان شروع به شل شدن کرد، ناحیه مورد نظر را با برس، اسکاچ یا کاردک تمیز کنید. مقداری تلاش نیاز دارد، اما سرکه آنقدر سیمان را شل کرده است که بتوان آن را پاک کرد.
 6. اگر مقدار کمی باقی ماند، سرکه را دوباره ریخته و اجازه دهید تا دوباره اثر کند.
 7. دوباره با اسکاچ روی آن بکشید تا تمام سیمان پاک شود.
 8. محل را با آب و صابون بشویید. تا مطمئن شوید که تمام اسید از بین رفته است.

مراحل حذف لایه های سرسخت و ضخیم سیمان:

 1. برای مناطقی با لایه های ضخیم یا لکه های بزرگ‌تر سیمان، اسید قوی‌تری لازم است. اسید فسفریک، اسیدی است که معمولاً در این موارد برای تمیز کردن بعد از کارهای بنایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. از یک کاردک یا پیچ گوشتی سر صاف استفاده کنید تا تا آنجا که ممکن است سیمان را جدا کنید.
 3. برای باقی مانده سیمان، اسید فسفریک را طبق دستورالعمل سازنده اعمال کنید.
 4. هنگامی که سیمان شل شد، محل را با فرچه سیمی تمیز کنید تا همه از سطح پاک شود.
 5. محل را با آب و صابون بشویید تا اسیدهای باقیمانده از بین بروند.

توصیه های ایمنی در پاک کردن سیمان

 • هنگام استفاده از اسیدها برای تمیز کردن، همیشه احتیاط کرده و از خود محافظت کنید. از تهویه مناسب محل اطمینان حاصل کنید. قبل از استفاده، تمام دستورالعمل ها و هشدارهای روی بسته اسید را مطالعه کنید.
 • اگر در دستورالعمل گفته شده است که اسید را با آب مخلوط کنید، همیشه اسید را به آب اضافه کنید. افزودن آب به اسید می تواند باعث واکنشی شود که اسید به اطراف پاشیده شود.
 • محصولاتی برای خنثی کردن اسیدها پس از اتمام فرآیند تمیزکاری وجود دارد. استفاده از این محصولات در انتها باعث می شود که هیچ اسیدی روی سطح باقی نماند که باعث آسیب بیشتر شود.
 • به عنوان آخرین راه حل، می توان از اسید هیدروکلریک که به عنوان اسید موریاتیک نیز شناخته می شود، استفاده کرد. اگر با این محصولات آشنایی ندارید، بهتر است با متخصصی که با آن آشنایی دارد تماس بگیرید. استفاده نادرست از این اسیدها می تواند خطرناک بوده و آسیب بیشتری نسبت به لکه های سیمان اصلی به کاشی و سرامیک بزند.

شرکت بورس سیمان عامیلیت فروش عمده انواع سیمان اصفهان ، سیمان اردستان ، سیمان ساروج و انواع کارخانه های سطح کشور برای استعلام قیمت می توانید با ما در تماس باشید : 03136638430

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *