نگه‌داری سیمان پاکتی در انبار

سیمان پودری خاکستری رنگ است که با ترکیب با آب به ماده‌ای چسبنده تبدیل می‌شود و به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مصالح ساختمانی در ساخت بتن مسلح و غیرمسلح، ملات بنایی و … مورداستفاده قرار می‌گیرد. سیمان میل زیادی به جذب رطوبت دارد و باید در برابر نم و رطوبت محافظت شود چرا که در تماس با رطوبت هوا به‌سرعت کیفیت خود را از دست داده و یا سفت می‌شود. خسارات وارده به سیمان به دلیل انبار کردن نامناسب قابل‌توجه است و از این رو انتخاب پوشش و مراقبت مناسب برای نگهداری آن ضروری است.

تماس سیمان با هوا و رطوبت مهم‌ترین عامل فاسد شدن سیمان است. به همین جهت سیمان در محیط‌های مرطوب زودتر فاسد شده و کارایی خود را از دست می‌دهد. در هنگام انبارش سیمان باید به نکاتی توجه کرد تا کیفیت سیمان برای مدت زمان بیشتری حفظ شود.

ذخیره کردن سیمان در پروژه‌های بزرگ عمرانی با ساخت‌وسازهای کوچک شهری تفاوت‌هایی دارد. در اغلب پروژه‌های بزرگ شهری انباری مخصوص برای دپوی سیمان مورداستفاده پیش‌بینی می‌شود اما در ساختمان‌های شهری ممکن است حتی این سیمان در فضای باز نگه‌داری شود.

نگهداری موقت کیسه‌های سیمان در محوطه باز:

گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد سیمان چند روزی در محل پروژه در فضای باز دپو شود. در چنین مواردی باید نکات زیر رعایت شود:

 • نگه‌داری موقت نباید در هوای مرطوب انجام شود .
 • کیسه‌های سیمان باید بر روی یک سکوی خشک ساخته‌شده از تخته‌های چوبی که بر روی آجر و یا سنگ‌دانه‌های شن و ماسه خشک که 10سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد ، گذاشته شوند.
 • سیمان‌ها باید کاملاً با برزنت یا پلاستیک ضخیم پوشیده شده و در برابر رطوبت جو محافظت شود. درصورتی‌که پلاستیک یک‌تکه موجود نباشد، پوشش پلاستیکی باید روی همدیگر هم‌پوشانی داشته باشند.

 

انبار و نگه‌داری سیمان پاکتی در محل پروژه :

در اکثر پروژه‌های بزرگ ساختمانی انباری برای ذخیره‌سازی سیمان موردنیاز، در محل پروژه ساخته می‌شود. با وجود اینکه چنین انبارهایی موقتی هستند، باید شرایط و ضوابط خاصی داشته باشند :

 • دیوارها باید گچ کاری شده و ضد رطوبت باشند.
 • سقف باید در برابر رطوبت عایق شده باشد.
 • برای حفاظت بیشتر ، کیسه‌های سیمان باید حداقل 10 سانتیمتر بالاتر از سطح زمین با استفاده از پالت‌های چوبی روی هم چیده شوند .
 • در صورت وجود پنجره‌ها ، این پنجره‌ها باید ازنظر تعداد و اندازه حداقل باشند و محکم بسته شوند تا از ورود رطوبت هوا از خارج جلوگیری شود .
 • انبار تازه ساخته‌شده نباید برای نگهداری سیمان استفاده شود مگر اینکه داخل آن کاملاً خشک‌شده باشد.

 

شرکت بورس سیمان عاملیت فروش مستقیم و بدون واسطه از کارخانجات سیمان به صورت عمده؛ جهت اطلاع از قیمت و خرید سیمان اردستان | سیمان ساروج | سیمان اصفهان | سیمان سپاهان  با ما تماس بگیرید

 

روش صحیح چیدن کیسه‌های سیمان :

 • چیدمان سیمان پاکتی باید به‌گونه‌ای باشد که هم برای چیدن و برداشتن کیسه‌های سیمان راحت باشد و هم فضای کافی برای جابجایی و بازرسی کیسه‌ها برای شمارش و غیره باقی بگذارد.
 • هیچ کیسه سیمانی نباید در تماس با دیوار یا زمین روی هم قرارگیرد .
 • کیسه‌های سیمان باید از دیوار حداقل 30 سانتی‌متر و از سقف حداقل 60 سانتی‌متر فاصله داشته باشند .
 • در مناطق خشک، حداکثر 12 پاکت سیمان به شرطی که ارتفاع آن از 180cm بیشتر نشود می‌توان به روی هم انبار کرد (اگر ارتفاع بیش از 10 کیسه است، کیسه‌ها را به‌صورت آجری بچینید تا خطر واژگونی کاهش یابد). در مناطق شرجی نباید بیشتر از 8 پاکت و ارتفاع  120cm، پاکت‌های سیمان روی هم قرار گیرند تا از کلوخه شدن یا فشرده شدن تحت‌فشار جلوگیری شود. ( درصورت کلوخه شدن، کیسه‌ها را می‌توان با غلتانیدن پاکت‌ها روی کف اصلاح کرد تا به‌صورت پودر درآیند. درصورتی‌که با یک‌بار غلتانیدن، کلوخه‌ها به پودر تبدیل شوند آن را می‌توان مصرف کرد در غیر این صورت قبل از مصرف باید تحت آزمایش‌های استاندارد مربوط قرار گیرد. )
 • کیسه‌های سیمان در مناطق شرجی باید به‌صورت کاملاً چسبیده به یکدیگر باشند تا گردش هوا تا حد امکان کاهش یابد. در مناطق خشک پاکت‌های سیمان با فاصله 5 تا 8cm از هم نگه‌داری می‌شود تا عبور هوا از بین کیسه‌ها موجب خشک شدن سیمان شود.

 

تاریخ مصرف سیمان پاکتی

سیمان خریداری‌شده بهتر است زودتر مصرف شود و تا جایی که ممکن است از انبار کردن سیمان برای طولانی‌مدت خودداری شود همچنین انبارش سیمان به‌ نحوی باشد که سیمان‌های قدیمی‌تر را زودتر مصرف کرد. طبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان  مدت‌زمان مصرف سیمان در مناطق شرجی با رطوبت بیش از 90 درصد، حداکثر 45 روز و در سایر مناطق حداکثر 90 روز بعد از زمان تولید می‌باشد. این مطلب به معنای غیرقابل استفاده بودن سیمان پس از این مدت نیست بلکه سیمان باید مورد آزمایش مجدد قرار گیرد. نگه‌داری طولانی‌ باعث شروع فرآیند هیدراتاسیون به دلیل رطوبت هوا می‌شود که در نتیجه آن بتن یا ملات ساخته شده با این سیمان به خواص و مقاومت مورد انتظار نخواهد رسید.

شرکت بورس سیمان عرضه کننده سیمان بصورت عمده و مستقیم از کارخانه

مشاهده لیست قیمت امروز سیمان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *