نکات مهم در انتخاب سیمان برای فوم بتن

چه سیمانی برای فوم بتن در تولید بلوک‌های سبک و در کف‌سازی‌ها بهتر است؟

در این مطلب می‌خواهیم درباره بهترین تیپ سیمان برای استفاده در فوم بتن صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید سیمان برای فوم بتن باید به آن توجه کرد را با هم مرور کنیم.

سیمان-فوم-بتن

فوم بتن نوعی بتن سبک است که از سیمان، ماسه یا خاکستر بادی، آب و فوم ساخته می‌شود. فوم بتن به‌صورت دوغاب فوم دار یا ملات فوم دار می‌باشد. فوم بتن را می‌توان به‌عنوان یک ملات سیمانی تعریف کرد که حداقل 20 درصد آن از فوم تشکیل‌شده است که به‌طور مکانیکی به داخل ملات وارد می‌شود. چگالی خشک فوم بتن ممکن است از 300 تا 1600 کیلوگرم بر مترمکعب متغیر باشد. مقاومت فشاری 28 روزه فوم بتن از 2 تا 100  kg/cm2 متغیر است یا می‌تواند بالاتر هم برود.

سیمان فوم بتن

برای ساخت فوم بتن، به‌طور کلی می‌توان از سیمان‌های تیپ1، تیپ2 و سیمان سرباره‌ای استفاده کرد. ازآنجایی‌که مهم‌ترین ویژگی مورد انتظار ما از فوم بتن، سبکی و مقاومت آن است، در بین این نوع سیمان‌ها سیمان تیپ1 به خاطر قیمت مناسب‌تر و مقاومت بالاتر نسبت به سایر تیپ‌های یادشده انتخاب بهتری است.

سیمان تیپ1 در دسترس‌ترین و رایج‌ترین نوع سیمان است که اکثر کارخانه‌های سیمان ‌آن‌ را تولید می‌کنند و مناسب برای تقریباً هر کار مرتبط با بتن‌ریزی و تولید مصالح ساختمانی ازجمله فوم بتن است. سیمان تیپ1 در سه رده مقاومتی 325، 425 و 525 در ایران تولید می‌شوند که هرکدام از این اعداد نشان‌دهنده مقاومت 28 روزه سیمان برحسب kg/cm2 هستند. به همین خاطر استفاده از سیمان 425-1 باعث بالا بردن مقاومت فشاری فوم بتن می‌شود. مشخصات شیمیایی و فیزیکی این سیمان همانند سیمان ۳۲۵-۱ یا همان سیمان معمولی تیپ1 می‌باشد با این تفاوت که زودتر سخت می‌شود و به مقاومت نهایی بیشتری می‌رسد.

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید سیمان فوم بتن باید در نظر داشت دمای محیط بتن‌ریزی است. ازآنجایی‌که فرآیند هیدراتاسیون سیمان یک فرآیند گرمازاست استفاده از سیمان 425-1 در فصول گرم و در مواردی که خطر افزایش دمای بتن به بیش از ۳۲ درجه سانتی‌گراد وجود دارد، مصرف سیمان ۴۲۵-۱ باید بااحتیاط صورت پذیرد.

به‌طورکلی سیمان‌های تیپ 1 (325-1 و 425-1) و تیپ 2 برای ساخت و اجرای فوم بتن انتخاب‌های مناسبی هستند. مسئله مهمی که باید به آن توجه داشت این است که سیمان با آنالیزهای سازمان ملی استاندارد مطابقت داشته باشد. در حال حاضر کیفیت سیمان‌هایی که در بورس سیمان عرضه می‌شود مطابق با سازمان ملی استاندارد ایران است. برای جلوگیری از مواردی مانند مغایرت سفارش با سایر سیمان‌های ارزان‌تر، سیمان را فقط از تأمین‌کنندگان مورد اعتماد تهیه کنید.

فروشگاه اینترنتی بورس سیمان با همکاری با تمام کارخانجات سیمان استان اصفهان عرضه کننده سیمان به صورت عمده و ارسال به سراسر کشور جهت ثبت سفارش و خرید سیمان اردستان | خرید سیمان ساروج | خرید سیمان اصفهان و دیگر کارخانه های کشور با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *